Programy

Aby ułatwić pobieranie darmowego oprogramowania wykorzystywanego na lekcjach informatyki/zajęć komputerowych umieszczamy bezpośrednie linki do stron pobierania poszczególnych programów:
 

LibreOffice jest darmowym pakietem biurowym, odpowiednikiem płatnego Microsoft Office. Ciągle rozwijany, zdobywa co raz większą popularność tak wśród użytkowników domowych, jak i firmach lub instytucjach.

 

Instalacja odbywa się dwuetapowo. Po pierwsze pobieramy główny instalator. Znajdują się w nim wszystkie programy pakietu. Na zajęciach korzystamy z edytora tekstu „Writer” oraz programu graficznego ”Draw” (Rysunek).

Ponadto klasy 6 mają możliwość pracy z arkuszem kalkulacyjnym oraz programem do tworzenia prezentacji.

 

Mozilla Firefox – przeglądarka stron internetowych. Jedna z wiodących na rynku. Prężnie rozwijana i aktualizowana.

 

Ponadto dla zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności ze świata informatyki polecamy:

 

GIMP 2 – program do zaawansowanej edycji grafiki. Nie najprostszy, ale o sporych możliwościach. Udostępniany za darmo dla wszystkich.

 

Small Basic 1.0 PL – nauka programowania dla najmłodszych. Bardzo intuicyjny. Dostępne lekcje do samodzielnej nauki w Internecie. Polska pomoc, podpowiadanie kodu, łatwy w obsłudze. I przede wszystkim udostępniany za darmo przez firmę Microsoft.

 

Avast – darmowe oprogramowanie antywirusowe do zastosowań domowych w podstawowej wersji (opcja: Free Antivirus). Instalacja przebiega w 2 etapach: instalujemy pobrane oprogramowanie, a następnie dokonujemy darmowej aktywacji na okres roku. Po jego upływie mamy możliwość darmowego przedłużenia aktywacji na kolejny rok. Warto zabezpieczyć domowy komputer przed złośliwym oprogramowaniem – wirusami komputerowymi.

 

PIVOT – darmowy program (niestety już nie rozwijany) do tworzenia prostych animacji z „patyczakami”. Bawi i uczy a przy tym zapoznaje z podstawami tworzenia animowanych obrazków.

 

Aktuallizacja: 2014.01.16 - 18:56 / Autor: Webmaster